U prezantuan Xiaomi 12 dhe 12 Pro

Modelet e reja top nga Xiaomi janë telefonat e parë inteligjentë Android me procesor Snapdragon 8 Gen 1.

Xiaomi prezantoi telefonat inteligjentë e saj të rinj në Kinë. Përveç 12 dhe 12 Pro, është prezantuar edhe një model më i lirë i quajtur 12X.

12 dhe 12 Pro janë telefonat inteligjentë të parë Android që përdorin procesorin e ri Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1. Një element ftohës dhe një softuer rregullues duhet të sigurojnë që procesori, i cili është deri në 3 GHz, të mos mbinxehet.

Të dy modelet ofrohen në konfigurimet e mëposhtme të memories: 8 GB RAM + 128 GB memorie, 8 GB RAM + 256 GB memorie dhe 12 GB RAM + 256 GB memorie.

Ekrani

Xiaomi 12 ka një ekran 6.28 inç me një rezolucion prej 2,400 x 1,080 pikselë. 12 Pro është 6,73 inç dhe 3,200 x 1,440 pikselë. Të dy ekranet kanë 120 Hz. 12 Pro ka një ekran LTPO që rregullon në mënyrë dinamike shpejtësinë e rifreskimit nga 1 në 120 Hz. Kjo është për të kursyer baterinë.

Bateria ka 4,500 mAh në 12, dhe 4,600 mAh në 12 Pro. Xiaomi 12 mund të ngarkohet shpejt me 67 watts. 12 Pro karikohet pothuajse dy herë më shpejt me 120 watts.

Kamera e përparme është projektuar si një vrimë në ekran dhe ka 32 megapikselë. Në anën e pasme të Xiaomi 12 ka një kamerë kryesore me 50 megapikselë, një aparat fotografik me kënd ultra të gjerë me 13 megapikselë dhe një lente makro.

12 Pro ka gjithashtu një kamerë kryesore 50 MP, por lentet me kënd të gjerë gjithashtu kanë 50 megapikselë. Ekziston gjithashtu një kamerë e tretë 50 MP që është projektuar posaçërisht për portrete me zmadhimin e saj optik 2x.

Si zakonisht me modelet e reja top, Xiaomi premton fokusim më të shpejtë dhe më të saktë dhe një modalitet të përmirësuar për të bërë fotografi gjatë natës.

Xiaomi ka njoftuar vetëm çmimet për Kinën për momentin. Telefonat inteligjentë duhet të jenë të disponueshëm atje nga 31 dhjetori 2021.

Xiaomi 12 kushton ekuivalentin e 514 euro, 556 euro ose 611 euro, në varësi të versionit të memories. 12 Pro kushton 653 euro, 695 euro dhe 750 euro.

Xiaomi 12X është versioni i lehtë i 12. Ai gjithashtu ka një ekran AMOLED 6.28 inç, por vetëm një procesor Qualcomm Snapdragon 870. Përveç kësaj, karikimi me valë nuk mbështetet. Në Kinë do të jetë në dispozicion nga 445 euro.