Uellsi barazon në minutat e fundit falë golit të Bale

Gareth Bale u bë vetëm uellsiani i katërt që shënon në një Kupë Bote pasi penalltia e tij bëri që Uellsi të barazonte 1-1 me SHBA. Trajneri i Uellsit, Rob Page, surprizoi përpara se të niste ndeshjen, pasi ai hoqi sulmuesin Kieffer Moore për të forcuar mesfushën me Harry Wilson.

Ishin SHBA ata që pothuajse kaluan në epërsi brenda 10 minutave të hapjes, pasi Joe Rodon detyroi një pritje të shkëlqyer nga Wayne Hennessey përpara se Josh Sargent të shënonte me kokë jashtë shtyllës. Uellsi po ofronte shumë pak, pasi as Aaron Ramsey dhe Gareth Bale nuk ishin në gjendje të merrnin topin dhe të tregonin klasin e tyre.

Dhe ishte SHBA që kaloi në epërsi në minutën e 35-të, ndërsa Christian Pulisic shpërtheu në mesfushë dhe u fut në lojë me Tim Weah që përfundoi në mënyrë të shkëlqyer. Page e kuptoi gabimin e tij në pjesën e parë dhe e solli Moore në krah në vend të Dan Jamesit të paefektshëm.

Me një pikë qendrore për të synuar, Uellsi po luante shumë më mirë tani, por me një orë të shkuar ende nuk e kishte shqetësuar Matt Turner në portën e SHBA. Ata bënë pikërisht këtë në minutën e 65-të, kur Ben Davies doli në fund të një topi të lirë, por goditja e tij me kokë u prit mirë.

Uellsi po shtynte për barazimin tani dhe e arriti atë në minutën e 80, pasi Bale u faullua brenda zonës dhe lojtari i LAFC shënoi nga pika e bardhë e penalltisë.