Uruguaj “i pafat”, barazon me Korenë e Jugut

Grupi H duket i hapur pasi Uruguai goditi dy herë shtyllën, por u ndal në barazimin 0-0 nga Koreja e Jugut. Koreja e Jugut dukej skuadra më kërcënuese në pjesën e parë dhe pati shansin më të madh të lojës, me Hwang Ui-Jo që gjuajti mbi portë pasi mori një pasim krejtësisht të pamarkuar pranë pikës së penalltisë.

Por kjo ishte aq sa ata kërcënuan në çdo moment, me Uruguain që ndoshta e la lojën si skuadra më zhgënjyese.

Skuadra e Amerikës së Jugut pati dy gjysmë shanse shënimi përpara pushimit, me Darvin Núñez që ishte afër që të shënonte një krosim të Facundo Pellistri dhe Diego Godín që goditi shtyllën me një goditje të mirë me kokë.

Një pjesë e dytë e qetë ishte e shkurtër në frymëzim, megjithëse Núñez vazhdoi të dukej i gjallë. Një vrapim drejt vijës anësore dhe krosimi i ulët detyroi portierin korean Seung-gyu Kim të priste nga lojtari i Liverpool-it dhe ai kërcënoi sërish në minutën e 80-të, por përpjekja e tij nga distanca shkoi gjerësisht dhe nuk ishte mjaft e paqartë për një shtrirje të Edinson Cavanit për të.

Teksa ora goditi 89 minuta dhe Uruguai ngriti ritmin, Fede Valverde goditi shtyllën e afërt me një përpjekje të shkëlqyer nga distanca, por kjo është aq afër sa secila palë arriti te fituesi teksa nisën fushatat e tyre në Kupën e Botës.