Zbulohen specifikat kryesore dhe ngjyrat të iPad-it të Apple

Apple ka kohë që po flet për iPad mini të ridizajnuar plotësisht të Apple, dhe tani janë shfaqur paraqitje të reja.

Gjenerata e gjashtë iPad mini duhet të shfaqet këtë vit rreth kohës kur të vijë iPhone i ri 13, dhe paraqitjet e fundit të krijuara nga Michael Ma përfaqësojnë njohurinë më të mirë në pamjen e tabletit të vogël deri më tani, duke theksuar disa nga specifikimet kryesore të tij.

IPad mini i ardhshëm është në thelb një version më kompakt i gjeneratës së katërt iPad Air me një ekran Liquid Retina 8.4 inç me një ritëm të rifreskimit prej 60Hz dhe skaje të lëmuara, raporton gsmarena.

Masa e tabletës është 206 x 138 x 6.1 mm dhe do të jetë e disponueshme në gri hapësirë, argjendi, rozë, jeshile dhe blu.

Pajisja pritet të ketë procesorin 6nm A14 Bionic të Apple, ndërsa versionet me 64, 128 dhe 256 GB memorie të brendshme do të jenë në shitje.

IPad mini i ri thuhet se do të mbështesë stilolapsin Pencil të gjeneratës së tretë të Apple, dhe do të ketë Wi-Fi dhe një model 5G. Gjithashtu, skaneri i gjurmëve të gishtërinjve Touch ID do të vendoset në butonin “pushtet”.