Zgjodhi Shqipërinë për pushime 1 vit/Rrëfimi i një turisti: është popull shumë miqësorë..

Një shkrim dedikuar Shqipërisë është publikuar në “InternationalLiving”. Shkrimi është rrëfimi i një turisti, i cili pas daljes në pension zgjodhi të udhëtojë në Ballkan dhe u mahnit nga Shqipëria. Ai po jeton në Sarandë, por ka vizituar vende të ndryshme nga Shqipëria e bukur, sic ai e quan.

Në një rrëfim, që do të ftonte këdo që e lexon të vizitonte Shqipërinë, George Ott tregon 6 arsye përse duhet vizituar vendi i shqiponjave:

Unë dola në pension më 14 shkurt 2020. Kisha planifikuar të fluturoj në Kolumbi për një vizitë 90-ditore për të parë nëse vërtet dëshiroja të shkoja atje. Bileta ime e avionit ishte për 19 Mars, nuk e arrita kurrë. Pas disa muajsh, u bë e qartë se kjo pandemi kishte ndryshuar mënyrën e udhëtimit dhe mendova se si mund të zhvendosem diku tjetër.

Javët u bënë muaj dhe ndërsa koha kalonte, unë fillova të mendoj për vendet e tjera që doja të shihja. Doja një vend që kishte hapësira të hapura, pak njerëz, shumë diell dhe një komunitet aktiv të mërgimtarëve. Shtetet e Ballkanit më kishin interesuar gjithmonë, kështu që unë fillova të shikoj vendet përgjatë detit të bukur Adriatik. Përballueshmëria ishte një konsideratë kryesore dhe për mua ishte një vend që spikati midis të tjerëve: Shqipëria.

Për vite me radhë, ky vend i vogël ishte i mbyllur për botën. Nga fundi i Luftës së Dytë Botërore deri në fillim të viteve 1990 një diktator komunist kontrollonte gjithçka. Dihej shumë pak për këtë vend të mrekullueshëm dhe historinë e tij për një kohë të gjatë. Një person mund të lëvizë në kryeqytetin, Tiranën dhe të jetojë në mënyrë të arsyeshme me çmim të ulët dhe të gëzojë akoma të gjitha elementet e një stili jetese “modern”. Ose mund të zgjidhni një fshat në një luginë të lartë malore dhe t’u flisni anglisht vetëm pak turistëve që ndodhen aty.

Ka diçka për të gjithë në Shqipëri – plazhe, male, lugina pjellore dhe qytete të zhurmshme rajonale me disa tipare, atraksione dhe histori të habitshme.

Arritja në Shqipëri

Hyrja në Shqipëri është e hapur. Disa kompani kryesore ajrore i shërbejnë kryeqytetit me një lidhje në “qendrën” e tyre. Unë kam ardhur përmes Beogradit pa asnjë vështirësi, të tjerët kanë përdorur Stambollin, Frankfurtin dhe deri vonë Londrën. Pjesa më e mirë për ata që mbajnë një pashaportë amerikane është se kanë një vit qëndrimi leje pas hyrjes. Për mua ky ishte faktori vendimtar dhe jam i lumtur që erdha këtu në vend të një vendi që kishte një vizë turistike 90-ditore. Njerëzit këtu përdorin një thënie, “Avash, Avash” që do të thotë ngadalë-ngadalë… bëj gjërat hap pas hapi. Me pandeminë një çështje të madhe është e pamundur të thuash se si do të jenë kushtet ose nëse kërkesat do të ndryshojnë. Secili person duhet të bëjë kërkimin e tij dhe të vendosë se çfarë është më e mira për ta. Si Ambasada Amerikane ashtu edhe Ambasada Shqiptare janë vendet më të mira për informacionin aktual.

Shërbimet

Kohët e fundit, pata një darkë fantastike dhe një shishe të këndshme verë italiane për rreth 18 dollarë. Kursi i këmbimit është relativisht i ulët në 1 USD në 102 lekë. Qiraja së bashku me shumicën e produkteve ushqimore janë gjithashtu shumë të arsyeshme. Një apartament me një dhomë gjumi në Sarandë në sezonin dimëor mund të jetë i lirë si 300 dollarë plus shërbimet (rreth 80 deri në 100 dollarë në varësi të shpejtësisë së internetit). Ashtu si me çdo vend, nëse dëshironi që artikujt të mos prodhohen ose të furnizohen në vend, mund të prisni të paguani një premium.

Mikëpritja

Bonusi në Shqipëri është populli. Ata janë miqësorë dhe shumë të interesuar për ata që vizitojnë vendin e tyre. Unë e kam prekur këtë ndjesi kudo, veçanërisht në zonat periferike si fshatrat e vegjël dhe zonat ku bujqësia është shtylla kryesore për shumicën e njerëzve. Nëse tregoni edhe një përpjekje të vogël për të komunikuar në “Shqip” (në gjuhën shqipe), së shpejti ata do t’ju ftojnë për një vakt që nuk do ta harroni kurrë. E gjeta veten të mahnitur me mikpritjen që më bënë pothuajse çdo person që kam takuar. Ata duan të dinë nga jeni, pse keni ardhur në Shqipëri dhe nëse mund t’ju ndihmojnë në një farë mënyre. Ata i shikojnë pak të huajt; mos u ofendoni, është thjesht kuriozitet i pafajshëm. Unë kam bërë disa miq këtu, me të cilët do të doja të mbaj kontakte.

Histori

Duke lexuar një pllakë në një nga vendet e mëdha arkeologjike (Butrint) isha i frikësuar kur shihja emra si Julius Caesar, Cleopatra dhe Aleksandri i Madh. Kjo urë tokësore dhe rrugë detare midis Lindjes dhe Perëndimit ka qenë prej kohësh një vend ku eksploruesit dhe pushtuesit kanë kaluar kohë. Xhamitë, kishat, manastiret, kështjellat, rrënojat dhe pikat e tjera të interesit janë kudo. Dhe deri vonë për shkak të regjimit komunist, shumë prej tyre janë relativisht të panjohura. Ka një vit të plotë të eksplorimit të të gjitha atraksioneve historike në Shqipëri. Rekomandohet një vozitje e mirë me 4 rrota për të arritur në shumë nga zonat më të izoluara, ndonjëherë mos u ccudisni që në rrugën e makinave të ndesheni me dele dhe lopë.

Plazhet

Plazhet këtu janë legjendare. Strehimet e përballueshme, atmosfera e vendpushimit dhe ujërat e bukura të Adriatikut tërheqin evropianët nga larg si Suedia. Unë jetoj në Sarandë dhe vija bregdetare është e mbushur me vendpushime të pasura, si dhe plazhe të largëta të arritshme vetëm nga makinat 4X4. Uji është i pastër kristal dhe klima është klasike mesdhetare, që do të thotë se është e ngrohtë, e thatë dhe me erë. Milje të bregdetit të izoluar shkëmbor për të eksploruar në këmbë ose me anije. Edhe në fund të dhjetorit uji është i rehatshëm, veçanërisht për çdo amerikano-verior që është mësuar me Atlantikun, Liqenet e Mëdha, ose trupa të tjerë me klimë më të ftohtë.

Malet

Një tjetër surprizë janë malet në Shqipëri. Nga shpatet e thepisura shkëmbore me pamje nga deti në pyje të larta alpine, të mbuluara me pemë, malore. Ky vend është i bekuar me zona të bukura dhe jo shumë të udhëtuara që mbajnë një bukuri të veçantë natyrore krejt të tyre. Kam udhëtuar deri në Theth këtë vjeshtë të kaluar dhe e kam dashur luginën e vogël malore edhe pse turistike që në vitet e ardhshme do të shohë shumë rritje të popullaritetit. Ata së shpejti do të përfundojnë një rrugë të përmirësuar brenda dhe jashtë asaj lugine dhe kjo do të thotë automjete më të mëdha (autobusë udhëtimi). Nxitoni të kapni pjesën e fundit të këtij vendi si një destinacion i largët.

Burimi: Radari.al