Zvicra fiton përballjen e fortë me Serbinë; Kameruni shokon Brazilin

Shaqiri dhe Xhaka s’kualifikojnë sërish Serbinë

Zvicra rezervoi vendin e saj në 1/16 e Kupës së Botës pasi erdhi nga disavantazhi për të mundur Serbinë në një lojë të furishme në Doha.U shënuan katër gola vetëm në pjesën e parë të mbushur plot aksion, pasi të dyja skuadrat kaluan me radhë përpara.

Xherdan Shaqiri i dha epërsinë zviceranëve brenda 20 minutave të hapjes me një goditje të fuqishme të devijuar nga afër, por dy gola në tetë minuta nga Serbia e kthyen lojën në kokë.

Aleksandar Mitroviç e tërhoqi skuadrën e tij në nivel me një goditje me kokë nga krosimi i Dushan Tadiqit përpara se lojtari i Ajaxit të përfshihej sërish për të dytën, duke e futur topin në rrugën e Dushan Vlahoviç për të goditur me këmbën e majtë në këndin e poshtëm nga cepi i zonës. .

Por pati një kthesë të fundit në gjysmë, pasi Zvicra pastaj barazoi procedurat në fazat e mbylljes me Shaqirin që u kthye në krijues këtë herë për të shpuar një kros të ulët në shtyllën e pasme që Breel Embolo të trokiste në shtëpi.

Momenti vendimtar erdhi vetëm tre minuta pas pjesës së dytë, kur Zvicra dha goditjen vendimtare përmes një lëvizjeje të mirëformuar ekipore.

Pasimi i prerë i Shaqirit gjeti Ruben Vargas, i cili e goditi atë në rrugën e Remo Freuler për të shpuar topin në këndin e poshtëm. Zvicra kalon në 1/16 për turneun e tretë radhazi përpara Serbisë që përfundon në fund të grupit.

Brazili kryeson grupin pas disfatës ndaj Kamerunit

Vincent Aboubakar shënoi një gol mahnitës në kohën shtesë për të arritur një fitore shokuese për Kamerunin ndaj Brazilit.

Një Brazil shumë i ndryshuar nuk doli kurrë nga shpejtësia e dytë në lojë, por Gabriel Martinelli, duke bërë fillimin e parë për vendin e tij impresionoi, duke u afruar me një goditje me kokë në minutën e 17-të, e cila u shpëtua mirë nga Devis Espassy.

Brazili pranoi një gjuajtje në portë për herë të parë këtë turne në fund të pjesës së parë, pasi Kameruni u afrua për të thyer bllokimin me goditjen me kokë të Bryan Mbuemo, por një pritje me majë të gishtave nga Ederson i mbajti ata larg.

Ata bënë më shumë se kaq në minutën e 93-të, pasi Kameruni fitoi një fitore të pabesueshme, kur krosimi me goditje e Jerome Mbekeli u ndesh nga koka e Abouakar dhe gjeti rrugën duke fëshfëritur në rrjetë.

Abouakar u përjashtua më pas pasi mori një karton të dytë të verdhë për heqjen e fanellës në festën e golit të tij.

Ishte një fitore historike për Kamerunin, por jo e mjaftueshme për të siguruar kualifikimin ose për të zënë vend nga Brazili, i cili ka vendosur një përballje në 1/16 me Korenë e Jugut.